استاد ابوالعينين شعيشع

ابوالعينين‌ شعيشع در سال 1343هـ.ق در«بيلا» از استان «كفرشيخ» متعلق به مصر عليا به دنيا آمد. او مراحل اوليه قرائات را تحت آموزش برادر بزرگش«احمد شعيشع» فرا گرفت و پس از آن در كنار اساتيد فن قرائات به تكميل اين علم پرداخت. او تنها قارى عصر خود است كه به روش استاد كل قرائات و نابغه زمان ، مرحوم رفعت، به تلاوت مى پردازد. به همين سبب از مشاهير عصر خود به شمار مى رود و همواره مشتاقان قرآن كريم از قرائت او بهره مى گيرند. استاد شعيشع از استادان و نام آوران بزرگ علم قرائت مى باشد. وى در تلاوت قرآن كريم صوتى گرم و لحنى ‌دلنشين ‌دارد. آن چنان که ‌شنونده را شيفته و مجذوب ‌حلاوت‌ صوت خويش مي‌سازد. وى ‌قــرآن را در سن‌ّ هفت سالگى فرا گرفت و قرائت‌ قرآن را در راديو قاهره براى اولين بار در سن هفده سالگى در 1360 هـ.ق آغاز كرد. او در آن زمان كوچكترين قارى در راديو بود.
استاد در حال حاضر رئيس اتحاديه قراء مصر، عضو مجلس عالى امور اسلامي، عضو كميته عالى قرآن در وزارت اوقاف مصر، رئيس مركز بين المللى قرآن كريم و عضو كميته ساختمان مساجد در استان قاهره و قارى مسجد سيده زينب در مصرى باشد.
از ويژگى هاى ‌ممتاز تلاوت استاد شعيشع وزين و با وقار بودن صوت و دقت در اداى كلمات و بيان ‌رسا و تلفظ قوى مى باشد. او تمامى موفقيت هاى خويش را در اين زمينه مرهون ‌مساعدت هاى مرحوم شيخ عبدالله عفيفى شاعر و مؤلف داستان پيامبر بزرگ (ص) مى داند. استاد به ‌كشورهاى بسيارى از جمله، فرانسه، انگليس، تركيه، يوگسلاوي، سومالي، اردن، سوريه، كويت، ايران و تمامى كشورهاى عربى مسافرت كرده، در اين كشورها به تلاوت قرآن پرداخته است. تلاوت هاى استاد به طور متوالى از کليه ‌راديوهاى كشورهاى عربى و اسلامى پخش مى شود؛ همچنان كه راديو قرآن جمهورى اسلامى ايران نيز همه هفته به پخش تلاوت هايى از اين استاد مبادرت مى ورزد. وى در پانزدهمين دوره مسابقات بين المللى قرآن كريم كه در ايران برگزار شد به عنوان رئيس هيأت داوران حضور داشت‌.
استاد درباره دستاورد سفرهايش به كشورهاى مختلف مى گويد:
در اين مسافرت ها به اين نتيجه دست يافته ام كه آداب و سنت ها و رسم هاى اسلامى در ميان همه مسلمانان جهان همانند و يكسان است‌.
ايشان معتقدند كه قرآن بدون موسيقى زيباست، يك نوع موسيقى خدايى در آن وجود دارد. ولى قارى هنگامى كه تلاوت مي‌كند، معنى آنچه را كه مى خواند بايد با صدايش نشان بدهد. بايد تغيير معانى كلمات را بداندتا با صدايش آنچه را در معانى وجود دارد، به ديگران انتقال دهد. در قرائت قرآن بايد خشوع در برابر خدا ديده شود و قارى بايد پايبند به خشوع باشد.
ايشان به عنوان سفارش به قاريان ايرانى بيان مي‌كنند كه:
قاريان نخست بايد سلامتى خود را حفظ كنند. من به جوانان ايرانى نصيحت مي‌كنم در سن بلوغ (در بين نوجوانى و جوانى ) به مدت يك سال از قرائت خوددارى كنند. در اين دوره ، حنجره بايد استراحت كند قارى بايد از غذاى خوب استفاده كند، به خواب خود اهميت دهد و ورزش كند تا نفس او تقويت ‌شود. قارى بايد به علم تجويد آگاهى ‌همه جانبه داشته باشد. مطلب ديگرى كه براى قاريان ايرانى اهميت ‌دارد، حفظ قرآن است به‌ گونه اى كه هنگام قرائت، قرآن را از حفظ ‌تلاوت كنند كه اين ها از اصول قرائت است. يادگيرى تواشيح دينى نيز براى قارى مهم است قارى بايد دستگاه هاى ‌موسيقى را آموزش ببيند تا هنگام ‌قرائت ‌با آهنگ موزون به ‌تلاوت‌ بپردازد و دستگاه ها را در آن رعايت كند.
و در مورد قاريان ايرانى عنوان مي‌كنند كه : قاريان ايرانى در زيبايى صدا و تلاوت خوب، كم نظيرند. اگر بخواهم دقيق تر بيان كنم قاريان مصرى در مرتبه نخست قرار دارند و قاريان ايرانى پس از آنان قرار مي‌گيرند. از لحاظ تعداد قاريان و زيبايى صدا بى نظيرند و در هيچ كشور اسلامى مانند ندارند. ايران و مصر در دو موضوع‌ با هم رقابت مي‌كنند. نخست عشق به اهل بيت (ع) و دوم تلاوت قرآن.
اين‌نهضت بزرگ قرآنى كه در ايران به و جود آمده، مرهون انقـــلاب اسلامى است. من اين شور و اشتياق را پيش از انقلاب نديدم و اين از رهبران بزرگ كشور ايران است كه پرچم قرآنى را برپاداشته اند.
استاد راز موفقيت خود را در ترس از خدا و رعايت و پايبندى به قرآن مي‌داند و مى گويد:
«هميشه از خدا خواسته ام تازنده ام، مرا از خدمت به كتاب خدا محروم نكند.»